НационалиТОПФутбол

България завърши приятелския турнир в Баку с равенство срещу Азербайджан

България и Азербайджан завършиха наравно – 1:1 във втора контролна среща от турнира FIFA Series. В двуостър мач с положения и пред двете врати Филип Кръстев с красив фалцов удар даде преднина на „лъвовете“ в 59-ата минута. Домакините стигнаха до равенството три минути преди края на редовното време. Така България завършва приятелския турнир в Баку с победа и равенство, след като в петък успя да победи Танзания с 1:0.

Националният селекционер Илиан Илиев направи пет промени спрямо двубоя срещу Танзания в петък. От първата минута ще започнат Иван Дюлгеров, Живко Атанасов, Георги Костадинов, Илиан Илиев-младши и Алекс Колев. Виктор Попов действаше като ляв бек, а като десен краен защитник бе поставен Валентин Антов.

Домакините бяха близо до гола още във втората минута, когато Алекс Петков с тяло блокира удара на Додашов. Последва още един изстрел от друг играч на „азерите“, който прелетя в аут.

В 37-ата минута Кирил Десподов бе напът да отбележи още един великолепен гол от пряк свободен удар. Той насочи топката към горния десен ъгъл, но вратарят на Азербайджан показа отличен рефлекс и изби в корнер.

В заключителните секунди на първата част двата отбора си размениха по една опасна ситуация. Първо Иван Дюлгеров спаси с една ръка силен удар от 25 метра на футболист на домакините. В ответната атака Кирил Десподов центрира от корнер и намери Живко Атанаосов, който не успя да нанесе точен удар с глава.

На полувремето Илиан Илиев направи две любопитни промени – Илия Груев напусна терена, а в игра се появи Патрик-Габриел Галчев. Иван Дюлгеров отсъпи мястото си под рамката за сметка на Светослав Вуцов. Така Галчев заигра като ляв краен бранител, Попов се върна отдясно, а Валентин Антов бе преквалифициран като дефанзивен халф.

Вуцов се намеси решаващо в 48-ата минута, когато изби удар с глава от близка дистанция. Пет минути по-късно, Десподов даде началото на добра контраатака, след което намери с пас Илиан Илиев – Младши. Той преодоля противников състезател в наказателното поле и стреля с левия крак, но ударът му бе блокиран от бранител на „азерите“.

В 59-ата минута Филип Кръстев откри резултата за България! При изпълнение на ъглов удар Кръстев и Десподов взаимодействаха бързо, след което напълно необезпокояван халфът отправи красив фалцов удар в далечния ъгъл, не оставяйки шансове на вратаря на домакините.

В 68-ата минута капитанът на „лъвовете“ пропусна да удвои аванса, след като получи пас в наказателното поле от влезлия като резерва Лукас Петков.

Осем минути преди края Джафаргулиев отправи коварен диагонален удар, който мина на сантиметри от лявата странична греда на Вуцов.

Азербайджан стигна до равенството в 87-ата минута, когато Нуриев преодоля Галчев отдясно, след което отправи прострелно успоредно на голлинията центриране, където непокрит се оказа Муса Гурбанли и от близо не сбърка.

С последната си атака в мача домакините можеха да стигнат и до пълния обрат, но страховит удар на играч в червен екип премина покрай вратата на Вуцов.

Азербайджан: 1. Магомедалиев,13. Мамадов, 15. Хюсеинов, 4. Мустафазаде, 3. Джафаргулиев,7. Диниев, 14. Еди, 17. Байрамов, 8. Махмудов (К), 11. Шейдаев, 9. Дадасов

Резерви: 12. Джафаров, 23. Агайев, 2. Сейдиев, 5. Хасанализада, 6. Мустафайев, 10. Кокчу, 16. Ямалов, 18. Нуриев, 19. Озобич, 21. Алиев, 22. Гурбанли

Старши треньор: Ариф Асадов

България: 23. Иван Дюлгеров, 6. Валентин Антов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев-младши, 7. Георги Костадинов, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов (К), 22. Илиан Илиев-младши, 17. Алекс Колев

Резерви: 1. Димитър Митов, 21. Светослав Вуцов, 9. Георги Минчев, 14. Лукас Петков, 15. Петко Христов, 16. Светослав Ковачев, 13. Йоан Стоянов, 18. Ивайло Чочев, 2. Патрик-Габриел Галчев, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев, 24. Станислав Иванов

Старши треньор: Илиан Илиев

Съдия: Кристо Тохвер

Стадион: Тофик Бахрамов, Баку