НационалиТОПФутбол

България излъга Танзания в Баку, две греди спасиха „лъвовете“ от резил

Националният отбор на България победи Танзания с минималното 1:0 в приятелски мач от турнира Fifa Series, който се провежда в Азербейджан. Това бе първият двубой за „лъвовете“ през календарната 2024 година.

Единственото попадение в контролата отбеляза Кирил Десподов с красиво изпълнение на пряк свободен удар. Африканският отбор обаче уцели две греди и на моменти превъзхождаше тима, воден от Илиан Илиев.

Националите ни играха срещу Танзания за първи път в историята си със златист екип. Той е изработен в чест на 100-годишнината на националния отбор, който изиграва първия си официален мач на 21-и май 1924-а година.

През първия четвърт час България владееше повече топката, но до голови положения не се стигна. Изненадващо или не, Танзания стигна до първата сериозна опасност точно в 15-ата минута. Кибу Денис бе изведен сам срещу Димитър Митов. Нападателят на африканците категорично надбяга бранителите на „лъвовете“ Алекс Петков и Валентин Антов, но ударът му срещна левия страничен стълб. При добавката играч в „синьо“ имаше добър шанс да открие, но стреля силно и неточно в аут,

В 26-ата минута България организира добра атака. Десподов центрира в наказателното поле, където Георги Русев стреля с глава, но топката бе уловена без особени затруднения от стража на Танзания.

Няколко минути по-късно, именно вратарят на противника Айши Манула получи контузия и бе заменен принудително.

Танзания изгради опасна атака в 43-ата минута, когато Кибу Денис преодоля Алекс Петков и подаде към Аларакия, който елиминира и Георги Русев, и Йоан Стоянов, след което се опита да намери Многа на празна врата, но Виктор Попов се намеси решително и изчисти топката.

„Лъвовете“ се активизираха в продължението на първата част. Антов центрира в наказателното поле, където Чочев отигра с глава, но резервният вратар на Танзания успя да избие в корнер. От ъгловия удар отново Чочев бе намерен на близката греда от Десподов, но ударът му бе уловен от африканския страж.

На почивката Илиан Илиев направи две смени. Георги Русев бе заменен от Александър Колев, а Йоан Стоянов от Патрик-Габриел Галчев.

България поведе в резултата в 52-ата минута, когато Кирил Десподов изпълни по отличен начин пряк свободен удар. Топката се отби в напречната греда и влетя в мрежата.

Само три минути по-късно Алекс Петков допусна ужасяваща грешка при изнасянето на топката. Бранителят не успя да намери Илия Груев с точен пас, което позволи на нападател на Танзания да излезе очи в очи с Митов. За наша радост, той стреля силно и високо над напречната греда.

В 58-ата минута Илия Груев получи пас от Филип Кръстев и опита късмета си с далечен удар, но топката премина встрани.

Опонентът на „лъвовете“ заигра по-активно в следващите минути, владееше повече топката, но стигна единствено до един точен удар към вратата на Митов.

Дванадесет минути преди края на редовното време Мартин Минчев центрира в наказателното поле, където Александър Колев отклони с глава, но вратарят на Танзания се намеси.

В заключителната част на контролата Танзания осъществи финален натиск, с което затрудни максимално България. С последната си атака Мвайкенда отправи хубав фалцов удар, но топката кацна на напречната греда за късмет на „лъвовете“.

След близо година и половина, България прекъсна серията си от 11 поредни мача без победа, а Илиан Илиев постигна първи успех, начело на националния отбор. Следващата контрола на тима е в понеделник (25 март) от 18:00 часа срещу Азербайджан.

България1. Димитър Митов, 13. Йоан Стоянов, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев

Резерви: 23. Иван Дюлгеров, 21. Светослав Вуцов, 2. Патрик-Габриел Галчев, 3. Живко Атанасов, 7. Георги Костадинов, 9. Георги Минчев, 14. Лукас Петков, 15. Петко Христов, 16. Светослав Ковачев, 17. Алекс Колев, 21. Илиан Илиев-младши, 24. Станислав Иванов

Селекционер: Илиан Илиев

Танзания18. Айши Манула, 15. Мохамед Хюсейн, 10. Миано Данило ван ден Бос, 4. Ибрахим Хамад, 14. Бакари Муамнието, 7. Имид Мао, 2. Хаджи Многа, 20. Новатус Дисмас, 11. Кибу Денис, 6. Фейсал Салум, 22. Тарин Алракия

Селекционер: Хамед Сюлейман

Стадион: „Лив Бона Деа Арена“, Баку

Съдия: Алияр Агаев