Левски (София)Първа лигаТОПФутбол

Лудогорец си спретна карнавал насред Разград, най-тежката загуба на Левски от днешния му съперник

Лудогорец си спретна подобие на Карнавалът в Рио за сметка на съперника си Левски в дербито на 27-ия кръг на Първа лига, побеждавайки го с 5:1. Головете за домакините отбелязаха Руан Крус в 3-тата, Георги Терзиев в 47-мата, Якуб Пьотровски в 56-тата, Квадво Дуа в 63-тата минута и Кайо Видал в 92-рата минута. Почетният гол за Левски беше дело на Марин Петков в 15-тата минута.

Това беше най-тежката загуба като гост за тима на Левски откакто двата тима се срещнаха за пръв път и най-тежката въобще в съперничеството им. Досега антирекордът беше домакинската загуба на Левски от същия съперник с 2:4 в двубой, провел се на 3-ти октомври 2021-ва година. По този начин Лудогорец се отскубна на шест точки от ЦСКА, а Левски вече е само на една пред преследвача си Локомотив Пловдив и е заплашен от падане с една позиция надолу в класирането.

ГОЛ ЗА ЛУДОГОРЕЦ – 1:0! В 3-тата минута Аслак Фон Витри свали вдясно изчистена топка към Бърнард Текпетей. Ганаецът овладя и центрира остро в наказателното поле на Левски към Пьотровски, който се размина с топката. Двама бранители на столичани действаха много колебливо, което даде възможност на Руан Секо отблизо да открие резултата.

Шест минути след това Лудогорец стигна до втора много добра ситуация в срещата, след като Текпетей отново проби отдясно и даде силен успореден пас наляво. Там Патрик-Габриел Галчев действа много лошо пред голлинията на Андреев и Рик Джонатан пое. Бразилецът не можа да стреля от малък ъгъл и върна към Руан Крус, който засече от движение, но причудливо прати топката аут.

ГОЛ ЗА ЛЕВСКИ – 1:1! Четвърт час след подновяването „сините“ изравниха резултата след фантастично нападение. Марин Петков продължи вдясно за Патрик-Габриел Галчев. Той пък видя Патрик Мислович, който с изящен пас разкъса отбраната на Лудогорец и изведе Петков в наказателното поле на разградчани. националът отказа да комбинира със свой съотборник и прати топката между краката на Серджио Падт.

В 22-рата минута Бърнард Текпетей нанесе истински „снаряд“ към вратата на Левски от фал. Ганаецът отправи много мощен удар, а топката разтресе зрелищно напречната греда на Пламен Андреев. Две след това Дерменджиев извади принудително Аслак Фон Витри, който беше заменен от Георги Терзиев.

След половин час игра Левски стигна до опасност, след като отбраната на Лудогорец не внимаваше въобще. Ел Джемили получи пред наказателното поле на Лудогорец и шутира. Топката рикошира, а Падт с една ръка направи впечатляващо спасяване.

Минута след това Лудогорец имаше супер възможност отново да поведе в резултата, след като Рик Джонатан пласира от ъглов удар. Келиан ван дер Каап закъсня ужасно много и изпусна Диниш Алмейда, който от няколко метра стреля с глава, но прати топката над напречната греда на Андреев.

Девет преди края на първото Евертон Бала напредна през средата на терена и отправи много силен шут, а Серджио Падт изби в ъглов удар.

В 42-рата Марин Петков стреля много силно с левия крак от сериозно разстояние, но Падт изби встрани. Миг преди това Текпетей напредна много мощно през средата и падна в половината на Левски след единоборство с Карлос Охене. Кабаков остави играта да продължи, макар Текпетей да беше гневен от това му решение.

ГОЛ ЗА ЛУДОГОРЕЦ – 2:1! В 47-мата минута Рик Джонатан даде прекрасно центриране от фал към далечната греда, а Пламен Андреев излезе изключително странно. Топката отиде към Георги Терзиев, който влезе като резерва, и с глава отблизо нямаше как да сбърка в опразнената „синя“ врата.

ГОЛ ЗА ЛУДОГОРЕЦ – 3:1! Домакините покачиха своя аванс десетина минути след подновяването на втората част. В 56-тата минута Рик Джонатан центрира от корнер, а за пореден път „сините“ действаха лошо при обработването на топката. Георги Терзиев и Текпетей отиграха висока топка, центрирана от Вердон и тя отиде към Пьотровски. Полякът насочи добре с глава и не остави шансове за Андреев.

ГОЛ ЗА ЛУДОГОРЕЦ – 4:1! В 63-тата Рик Джонатан изведе вляво Якуб Пьотровски. Той напредна заедно с Квадво Дуа и Текпетей, а след това полякът комбинира с №9 на Лудогорец, за да може Дуа от няколко метра да вкара.

ГОЛ ЗА ЛУДОГОРЕЦ – 5:1! Във втората минута на добавеното време на срещата след неразбория в прехода на Левски, домакините вкараха пети гол в срещата. Бърнард Текпетей нахлу отдясно и бе съпровождан от Келиан ван дер Каап. В един момент ганаецът прати съперника на земята и даде пас към Кайо Видал. Топката не беше изчистена от Дейвид Михалев и Видал отблизо направи 5:1.

Георги Дерменджиев и Николай Костов определиха своите избраници за двубоя:

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 4. Динис Алмейда, 6. Якуб Пьотровски /к./, 7. Рик Джонатан, 8. Клод Гонсалвеш, 9. Квадво Дуа, 16. Аслак Фон Витри, 17. Франциско Идалго, 24. Оливие Вердон, 37. Бернард Текпетей, 99. Руан Крус

Резерви: 12. Симон Слуга, 5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, 18. Ивайло Чочев, 26. Ноа Сонко Сундберг, 30. Педро Нареси, 77. Кайо Видал, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Левски: 1. Пламен Андреев, 5. Келиан ван дер Каап, 6. Вендерсон Цунами /к./, 8. Карлос Охене, 9. Рикардиньо, 11. Джавад Ел Джемили, 17. Евертон Бала, 22. Патрик-Габриел Галчев, 23. Патрик Мислович, 33. Хосе Кордоба, 88. Марин Петков

Резерви: 99. Иван Андонов, 16. Преслав Бачев, 19. Билал Бари, 20. Асен Чандъров, 24. Хоакин Фернандес, 27. Борислав Рупанов, 50. Кристиан Димитров, 77. Дейвид Михалев, 97. Асими Фадига

Старши треньор: Николай Костов

Съдия: Георги Кабаков

Стадион: „Хювефарма арена“, Разград