Първа лигаТОПФутболЦСКА-София

На Националния стадион „Васил Левски“ ЦСКА загуби изненадващо от Пирин с 1:2 в мач от 29-ия кръг на Първа лига, предаде репортер на TribunaSofia.bg.

Виталийс Ягодинскис изведе „орлетата“ напред в 14-ата минута. Десет минути по-късно, Фернандo Каранга изравни за „армейците“. В 80-ата минута Иван Тасев вкара фамозен гол, с който донесе успеха на благоевградчани, който не е толкова изненадващ на фона на играта на двата тима. „Червените“ отново изиграха не особено добър мач, който идва само дни след убедителната победа в дербито с Левски.

Успехът е първи в историята за Пирин като гост на днешния си съперник. Благоевградчани изпревариха Локомотив София и вече са с 29 точки, с една повече от „червено-черните“. Битката за оцеляване изглежда все по-интересна, предвид, че Славия и Хебър, които утре се изправят един срещу друг, са с 30 пункта, а десетият Берое има актив от 32 точки, два кръга преди края на редовния сезон.

Данило Асприля бе партньор в нападение до Фернандо Каранга, а в същото време Джонатан Линдсет остава на резервната скамейка. Амос Юга се завърна в състава след изтърпяно наказание за натрупани девет жълти картона и поведе „червените“ с капитанската лента.

Тобиас Хайнц отправи първия точен удар в мача, но Максим Ковальов без проблем улови. В ответната атака Пирин организира добро нападение отдясно чрез Иван Тасев, който проби и се опита да намери на стрелкова позиция Юго Комано, но той бе изпреварен от вратаря на домакините Густаво Бусато.

Малко по-късно, ЦСКА имаше отличен шанс да отбележи след едно разбъркване в наказателното поле на „орлетата“ от ъглов удар. Данило Асприля от непосредствена близост стреля, но бранителят на гостите Виталийс Ягодинскис блокира с невероятен шпагат.

Гол за Пирин – 0:1! Именно латвийският защитник на Пирин, който предотврати гол преди минути, открива резултата, след като бе оставен непокрит в наказателното поле на ЦСКА и отблизо засече центриране от корнер.

В 22-ата минута Иван Тасев бе изведен отдясно сам срещу Бусато. Българският футболист побърза да стреля, а топката излезе в аут.

Гол за ЦСКА – 1:1! „Армейците“ съумяха да се върнат бързо в мача и резултатът е изравнен. Голът отново падна след изпълнение от корнер. Този път Тибо Вион центрира, а Фернандо Каранга се извиси над всички и успя да насочи топката в мрежата на Ковальов в 25-ата минута.

Греда за домакините! Започналият като титуляр колумбиец Данило Асприля бе изведен отляво. С мощен удар той успя да преодолее стража на Пирин, но топката срещна напречната греда.

В 44-ата минута Марселино Кареасо се оказа на върха на нападението за ЦСКА, но ударът му бе слаб и не затрудни особено Ковальов. В следващата атака на благоевградчани Юго Комано бе неутрализиран от Бусато. Втора решаваща намеса на бразилеца през първото полувреме.

Втората част започна с добър шанс за Пирин. Отново Иван Тасев бе изведен отдясно, но ударът му се отби в гредата. След близо 60 секунди и Комано опита късмета си с шут от границата на наказателното поле, а Густаво Бусато се отчете с рутинно спасяване.

ЦСКА бе изключително близо до пълен обрат в 55-ата минута. След ново добро изпълнение на ъглов удар, капитанът Амос Юга отклони с глава, но топката излезе в аут.

В 63-ата минута Нестор Ел Маестро направи двойна смяна. В игра се появиха Матиас Фаетон и Джонатан Линдсет, а терена напуснаха Амос Юга и Данило Асприля.

Домакините продължиха да бъдат по-атакуващият отбор и в 76-ата минута Вион качи топката на главата на Хайнц, но ударът на норвежеца премина на сантиметри от гредата.

В 77-ата минута в игра се завърна Брадли Де Нойер, който дълго време лекуваше контузия.

Пирин се бранеше компактно, но контраатакуваше доста опасно, но Бусато с добри реакции успяваше да предотврати набезите на „орлетата“.

Бразилският страж на ЦСКА бе безпомощен в 79-ата минута, когато Иван Тасев преодоля Браян Кордоба отляво и с красив удар с десния крак в далечния ъгъл изведе благоевградчани напред – 1:2 за Пирин!

Неубедителната игра и негативният резултат за ЦСКА отново покачи напрежението на стадион „Васил Левски“, а привържениците на „армейците“ все по-силно започнаха да крещят за оставката на треньорския щаб.

Във втората минута на продължението Максим Ковальов направи фантастично спасяване след силен удар на Линдсет, с което запази преднината на Пирин.

Стартови състави на двата отбора:

ЦСКА: 1. Густаво Бусато,13. Браян Кордоба, 4. Мено Кох, 22. Енес Махмутович, 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга (К), 7. Улаус Скаршем, 14. Тобиас Хайнц, 26. Марселино Кареасо, 9. Фернандо Каранга, 30. Данило Аспрлия

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 5. Брадли Де Нойер, 10. Джонатан Линдсет, 17. Емануел Шакич, 23. Илиан Антонов, 11. Матиас Фаетон, 3. Сайней Санянг, 8. Станислав Шопов, 2. Юрген Матей

Старши треньор: Нестор Ел Маестро

Пирин: 12. Максим Ковальов,18. Арно Лузайадио, 28. Виталийс Ятодинскис, 73. Венцислав Бенгюзов (к), 27. Георги Въбранов, 4. Аюб Абу, 14. Данило Полонский, 8. Лазар Боянов, 77. Моду Диание, 11. Иван Тасев, 19. Юго Комано

Резерви: 1. Марио Кирев, 30. Алекс Падински, 38. Александър Дюлгеров, 20. Брайън Есало, 13. Евгени Георгиев, 83. Константин Маринополиев, 16. Мартин Георгиев, 29. Станисланв Костов, 25. Божидар Малинов

Старши треньор: Олександър Бабич

Стадион: „Васил Левски“, София

Главен съдия: Петър Кузев