ТОПФутболЦСКА-София

Ботев излъга ЦСКА в София, но следва второ действие в Пловдив

Ботев Пловдив победи като гост ЦСКА с 1:0 в първи полуфинален мач от турнира за Купата на България, предаде репортер на TribunaSofia.bg.

Двубоят в столицата се игра на фона на проливен дъжд и предложи доста битка и напрегнати ситуации. След нулево равенство през първата част, Уме Емануел откри за гостите само след изтичането на двайсет и шест секунди от началото на второто полувреме. В 65-ата минута след спречкване на Ивелин Попов и Браян Кордоба, двамата бяха изгонени от Драгомир Драганов.

Реваншът между „червени“ и „жълто-черни“ е в Пловдив на 1 май, където ще бъде определен един от финалистите в надпреварата.

В 6-ата минута Тобиас Хайнц стреля от границата на наказателното поле, но топката премина встрани. Малко по-късно Амос Юга отправи удар от близо тридесет метра, който бе твърде слаб, за да затрудни Ханкич.

Вратарят на Ботев увисна при центриране на Хайнц след четвърт час игра. Той все пак докосна топката, която попадна в Данило Асприля. Колумбиецът отправи плътен удар с десния крак, който срещна страничната греда и излезе в аут.

В 29-ата минута Дилан Мертенс отправи първия удар за гостите от Пловдив, но топката излезе високо извън целта.

Три минути по-късно, Кареосо намери Скаршем на чиста позиция. Норвежецът напредна и стреля от двайсетина метра, а кълбото премина на сантиметри от страничната греда на „жълто-черните“.

До края на полувремето голове не паднаха, като преобладаваха повече единоборствата и предпазливата игра, предвид проливния дъжд в столицата и реванша след две седмици.

30 секунди след подновяването на играта, „жълто-черните“ поведоха. Капитанът на пловдивчани Ивелин Попов изведе с прекрасен пас Уме Емануел, който очи в очи с Густаво Бусато запази хладнокръвие и преодоля стража на домакините. В този момент страничният арбитър вдигна флага си за засада и прекъсна радостта на „канарите“, но след преразглеждане от ВАР голът бе потвърден – 0:1 за Ботев.

Ранният гол даде самочувствие на тима на Душан Керкез и в 58-ата минута бе изключително близо до второ попадение. „Канарчетата“ организираха отлична атака, в която Ивелин Попов отново изведе Уме в наказателното поле. Атакуващият футболист на гостите задържа топката и изчака включване на Балоянис отляво и подаде към него. Левият бранител центрира към Брахими, който се размина с топката и не успя да отправи удар.

В 62-ата минута напрежението рязко се покачи и се стигна до голямо меле между играчи на ЦСКА и Ботев, като главни действащи лица бяха Ивелин Попов и Браян Кордоба. Това не се понрави на главния съдия Драганов, който показа директен червен картон и на двамата.

В 75-ата минута Линдсет бе изведен от Скаршем, но стреля доста бе доста разочароващ. Девет минути по-късно Балоянис от Ботев стреля от малък ъгъл, но Бусато реагира добре с една ръка.

В заключителните минути Стамен Белчев пусна в игра младия Илиан Антонов, който влезе енергично в мача и за краткия си престой на терена се понрави на червените привърженици.

Минута преди края на редовното време от ЦСКА имаха сериозни претенции за неотсъдена дузпа за игра с ръка на Перейра. Арбитърът Драганов, както и ВАР решиха, че наказателен удар не трябва да бъде отсъден.

ЦСКА опита да наложи финален натиск в даденото от съдията 7-минутно продължение. В последната си атака Станислав Шопов отправи силен удар от дистанция, но Хидайет Ханкич успя да спаси с една ръка и запази аванса на Ботев в първия полуфинален мач.

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 2. Юрген Матай (К), 22. Енес Махмутович, 13. Браян Кордоба, 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга, 26. Марселино Кареасо, 30. Данило Асприля, 14. Тобиас Хайнц, 7. Улаус Скаршем, 10. Джонатан Линдсет

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 5. Брадли Де Нойер, 17. Емануел Шакич, 23. Илиан Антонов, 27. Лазар Туфегджич, 9. Фернандо Каранга, 4. Мено Кох, 3. Сейни Санянг, 8. Станислав Шопов

Старши треньор: Стамен Белчев

Ботев Пловдив: 1. Хидает Ханкич, 5. Йонас Там, 6. Дилан Мертенс, 7. Мохамед Брахими, 10. Ивелин Попов (К), 15. Джеймс Ето’о, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Калдерон, 31. Уме Емануел, 38. Констандинос Балоянис

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 9. Мартин Секулич, 16. Самуел Акере, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 79. Атанас Чернев

Старши треньор: Душан Керкез

Стадион: „Васил Левски“, София

Главен съдия: Драгомир Драганов