Левски (София)Първа лигаСлавияТОПФутбол

Левски победи Славия в най-старото столично дерби

Левски победи Славия с 2:0 на стадион „Георги Аспарухов“ в мач от 26-ия кръг на Първа лига. По стара традиция двата отбора сътвориха истинско дерби в което положения и пред двете врати не липсваха. Попаденията бяха дело на Рикардиньо през първата част и Марин Петков в последните секунди от двубоя.

Още във втората минута Левски нанесе първият точен удар в срещата, след като „сините“ получиха право да изпълнят пряк свободен удар. Ел Джемили и Галчев изпълниха заучено положението, след което Галчев стреля в очертанията на вратата, но Вуцов изби в корнер. След ъгловия удар и Евертон Бала стреля опасно, но Вуцов отново се намеси блестящо.

15-та минута Домакините имаха отличен шанс да открият резултата. Мислович се възползва от грешка в защитата на „белите“ и от точката на дузпата стреля точно, но Вуцов отново демонстрира рефлекс.

17-та минута Левски пропусна най-чистото си положение. Ел Джемили проби, като премина през защитниците на Славия и остана очи в очи с Вуцов, но той запази хладнокръвие и отново запази вратата си суха.
Гостите стигнаха до най-доброто си положение в 22-та минута, когато Керчев получи пас в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но кълбото профуча покрай гредата.

В 23-ата минута от Левски имаха претенции за дузпа за нарушение на Емил Мартинов срещу Марин Петков, но такава не бе дадена.

Владимир Николов в 33-тата минута се пребори с играч в синьо в центъра, след което напредна с топката, финтира защитник на „сините“ и стреля мощно, но над напречната греда.

ГОООЛ!! Левски открива резултата в 38-мата минута!! Рикардиньо получи топката от Мислович малко пред наказателното поле и стреля веднага, разпечатвайки вратата на Вуцов. В края на първата част Радослав Гидженов отсъди дузпа за нарушение на Керчев срещу Рикардиньо в наказателното поле, но след дълъг преглед на положението с ВАР, съдията беше извикан да прегледа ситуацията за засада на Рикардиньо малко по-рано при изграждането на атаката. Повторенията показаха, че бразилецът се намира в нередовна позиция, но Гидженов отиде със страничния съдия да прегледат ситуацията и да преценят дали Рикардиньо е влияел на играта в този момент. След кратка консултация и двамата стигнаха до извода, че №9 в състава на „сините“ е имал влияние върху събитията на терена и дузпата беше отменена.

В 56-ата минута Кристиан Димитров за пореден път не се намеси добре и изчисти топката в краката на Емил Стоев. Футболистът на „белите“ стреля по земя, но кълбото профуча покрай дясната греда на вратата, пазена от Пламен Андреев.

75-тата минута на терена се завърна нападателят на Левски Билал Бари. Той замени Рикардиньо. Асими Фадига пък влезе на мястото на Евертон Бала.

78-та минута Славия бяха на косъм от изравняване. Първо Пламен Андреев спаси опасен удар на Тони Тасев от пряк свободен удар, а малко след това изстрел на Мартин Сораков мина покрай гредата.

Пореден пропуск на Славия в 85-та минута, когато Велко Йеленкович получи топката на празна врата, но стреля над гредата от около 2-3 метра.

ГОООЛ!! Марин Петков удвоява резултата в заключителните секунди от добавеното време. В последните секунди „сините“ спретнаха бърза контраатака, при която Ел Джемили проби по лявото крило и центрира към Марин Петков, който нанесе мощен удар и сложи точка на спора.