ВИДЕО И СНИМКИ: Най-любопитните хореографии от класическите дербита в България – сезон 2025/26

Футболът отдавна не е само това, което се случва на терена, а в българския футбол често най-интересното е по трибуните. Левски – ЦСКА е най-големият мач у нас като мащаб, но далеч не изчерпва богатството на футболната сцена. Из страната има редица дербита с традиции, заряд и сериозна фенска култура. През сезона по трибуните на множество стадиони видяхме добре подготвени и впечатляващи хореографии, които имат своя чар. В следващите редове обръщаме внимание на част от тях.
Класическото столично дерби Славия – Локомотив София:
Столичното дерби между Славия и Локомотив София винаги носи особен заряд, макар на трибуните рядко да се събират повече от около 1000 зрители. В едно от пролетните издания в „Надежда“ двете агитки създадоха интересно шоу – „червено-черните“ с хореография, насочена към треньора на съперника Ратко Достанич и помощника му Юлиян Петков, които напускат школата на Локомотив, за да започнат работа на стадион „Александър Шаламанов“. „
Белите“ запалянковци отговориха с хореография, посветена на символиката на деня на дербито – „Петък 13-ти“.
Сезонът на столичното Локо започна с любопитна хореография, озаглавена „Корабокрушенци“:

„Бялата“ агитка сътвори хореография в лятното дерби с ЦСКА: „Отборът на Царство България“:
Извън София:
Пловдив и Варна отново бяха сред най-силните сцени на българския футбол през сезона, като дербитата там се превърнаха в истински градски празници. В Пловдив сблъсъкът между Ботев и Локомотив за пореден път оправда репутацията си на едно от най-емоционалните дербита у нас – силен заряд и впечатляващи хореографии, които допълниха традиционно ожесточеното съперничество. Не трябва да пропускаме и грозния инцидент с Даниел Наумов, който помрачи един от мачовете.


Във Варна също не липсваше атмосфера, като мачовете между Черно море и Спартак предложиха характерния за града фенски заряд и добре организирани визуални акции от двете агитки. И в двата града дербитата отново показаха, че местните съперничества са много повече от футбол – те са част от идентичността на градовете и техните фенове. От тази гледна точка радващо е, че „соколите“ запазиха мястото си в Първа Лига, тъй като колкото повече дербита, толкова по-добре за нашия футбол.
Северното дерби между Етър и Локомотив Горна Оряховица, което за съжаление се играе във Втора Лига, традиционно носи висок заряд и активна фенска подкрепа, независимо от формата на отборите. Освен тези сблъсъци, през сезона имаше и редица единични хореографии, които заслужават специално внимание и могат да бъдат разгледани в нашата Instagram страница.








