Анализи и коментариЛевски (София)Локомотив (София)Първа лигаСлавияТОПФутболЦСКА 1948ЦСКА-София

TribunaSofia избра: Отборът на седмицата в столицата! (16-18 февруари)

След дълга пауза и зимна подготовка, българският футбол се завърна по родните терени. Първенството се поднови, което означава, че е време за нашата рубрика – „Отборът на седмицата в столицата“.

Двадесет и първият кръг на шампионата бе сравнително успешен за столичните тимове – 4 победи, 1 равенство, 3 сухи мрежи и само два допуснати гола. Статистика, която ще ни затрудни максимално да изберем само една единайсеторка.

Какво се случи накратко? Локомотив София открехна завесата на родния футбол с труден, минимален успех като гост на Хебър. В събота Славия се наложи с класически резултат над Берое. Малко по-късно, и Левски взе трите точки при визитата си в Благоевград на Пирин. В неделя по обяд ЦСКА 1948 допусна късно изравняване от Етър, а привечер в първото си домакинство на Националния стадион ЦСКА-София победи Ботев Враца с 3:0.

Кои са избраниците на TribunaSofia.bg?

ВРАТАР:

Нашата формация тази седмица ще бъде атакуваща 3-4-3. Разбира се, започваме с вратарския пост. Там, където битката е особено ожесточена. Трите сухи мрежи са голям фактор за трудния избор. Александър Любенов и Светослав Вуцов направиха ключови спасявания при резултат 1:0, с което запазиха преднината на своите отбори.

Спираме се на името на Димитър Евтимов, който е втори избор на Нестор Ел Маестро, но грабна шанса си при отсъствието на Густаво Бусато. Изключително силно представяне през първото полувреме, с което предотврати големи неприятности за ЦСКА, които изпитваха сериозни колебания в дефанзивен план. Освен важните намеси през първата част, стражът се отличи с пет пресечени центрирания, което е най-високият резултат при вратарите в Първа лига през тази седмица.

ЗАЩИТНИЦИ:

И докато сме на темата за „армейците“, въпреки проблемите в защита, един бранител изпъква с постоянните си изяви и това е младежкият национал на България – Християн Петров. Едва 21-годишният футболист е започнал 20 от 21 пъти като титуляр, Общо пет спечелени единоборство, едно пресечено центриране и изключително висок процент на точни подавания.

В сърцето на отбраната ще му партнират двама, а един от тях не е типичният централен защитник, но в тима си бе преквалифициран като такъв. Това е Красимир Станоев от Локомотив София, който често можем да наблюдаваме като опорен полузащитник. След меко казано неубедителното представяне в зимните контроли, „червено-черните“ взеха ценни три точки в Пазарджик, с което се отдалечиха от опасната зона. В основата на този успех и сухата мрежа е не само гореспоменатият вратар Любенов, а и в почти безгрешната игра на Станоев. Седем изчиствания, две пресичания на топката, блокиран изстрел, 97% точни подавания (33/34), три спечелени единоборства.

Келиан ван дер Каап от Левски ще е третият централен защитник в нашата формация. Подобно на „железничарите“, „сините“ взеха трудно гостуването си на Пирин. Близо 66 минути столичани бяха с човек по-малко, тъй като Хосе Кордоба бе изгонен. За втори път през сезона Левски успя да спечели мач, в който получава червен картон през първото полувреме. Нидерландският бранител спечели седем единоборства и бе стабилен при многото центрирания на „орлетата“.

ПОЛУЗАЩИТНИЦИ:

Отляво като халф-бек ще действа Тибо Вион. Няма нищо изненадващо. Рядко срещано явление е играч с по-защитни функции да вкара два гола в един мач. Вион опъна мрежата с два топовни, далечни удара в мрежата на Ботев Враца и въпреки, че точно през неговата зона тимът на Христо Янев пробиваше, френският футболист няма как да не попадне сред нашите избраници.

В центъра на терена ще действа Тобиас Хайнц, който не се бе разписвал от пет месеца. Рано е за генерални заключения, щом се намираме между първия и втория пролетен кръг, но норвежецът безспорно е един от класните футболисти в състава на ЦСКА и в неделя на Националния стадион го доказа. Бе активен през осемдесетте минути, които престоя на терена и бе в основата на голяма част от по-интересните атаки, създадени от тима на Ел Маестро. Офанзивният халф ще бъде част от норвежкото трио, което вероятно ще бъде титулярно през голяма част от полусезона.

До него, в средата на терена – Симеон Мечев. Сърцатият и борбен халф на Локомотив София взаимодейства отлично с Карлос Франса в началото на мача, а неговият пас изведе бразилеца на стрелкова позиция, от която той откри резултата. Гол, който в крайна сметка донесе победата на „червено-черните“. Мечев е един от лидерите на този отбор и е опитен футболист, който има възможност да измисли нещо по-нестандартно в офанзивен план.

Отдясно на халфовата линия ще бъде едно по-непознато име. Това е бразилецът Талис, който подписа през лятото с тима на ЦСКА 1948. Офанзивният играч не бе основна фигура през есента, но след раздялата с футболисти като Русев и Чочев, Николай Панайотов все повече ще разчита на него. Талис достави страхотна асистенция на сънародника си Педриньо, който откри резултата на стадион „Ивайло“. „Червените“ от Бистрица бяха на секунди от трите точки, но допуснаха късно изравняване от дузпа след нелепа грешка на Никола Илиев. Талис все пак остави приятни впечатления с представянето си.

НАПАДАТЕЛИ:

Дясно крило на нашия столичен тим ще е Тони Тасев от Славия. „Белите“ от София започнаха силно пролетта, а бързоногият флангови футболист бе с висок коефициент на полезно действие през целия двубой срещу Берое. Два гола, изработена дузпа и още няколко добри възможности за гол. Тасев бе над всички на стадион „Алекасандър Шаламанов“ и заслужено попада в единайсеторката. Той е един от футболистите на Славия, които под ръководството на Златомир Загорчич разгръщат пълния си потенциал и показват най-доброто си лице на терена.

Марин Петков и Рикардиньо от Левски са последните двама сред титулярите на TribunaSofia.bg. Впечатлиха не само заради двата си гола, но и с активността си и желанието за победа. Петков бе силен и остър на фланга, замествайки големия любимец Уелтон, а Рикардиньо, може би, изигра един от най-убедителните си мачове със синята фланелка. Голям принос за първия гол на колегата си в атака с обръщането си и изключително добро впечатление при втория гол, когато с борбеност и себераздаване се възползва от колебанието на бранителя на Пирин. Радостта на бразилежа, сълзите на българина след попаденията казват всичко останало. Отново ще повторим, че е рано за крайни заключения, но началото за „сините“ изглежда по-скоро оптимистично.

В кръг като този, с ръка на сърцето заявяваме, че нямаше място за всички, които впечатлиха по един или друг начин. В хода на нашия анализ се споменаха имената на Карлос Франса (Локомотив София) и Педриньо (ЦСКА 1948), които се разписаха. Едва 18-годишният Симеон Василев се затвърждава сред титулярите на „червените“ от Бистрица. Станислав Шопов от ЦСКА-София се включи силно от резервната скамейка, а Владимир Николов от Славия отбеляза с красив прехвърлящ удар. Фабио Лима от Левски направи нелош първи мач с екипа на „сините“ и със сигурност загатна. че може да се превърне в ключова фигура на своя тим.

TribunaSofia,bg избра и треньор на седмичния отбор на столицата, а неговото име е Николай Костов.

Той печели седмичната класация, защото ръководи отлично мача от тъчлинията като взе правилни решения в ключови моменти от срещата – ранните смени на неубедителните Фадига и Ел Джемили. Друга важна подробност е фактът, че Левски се раздели с петима от своите титуляри през зимата – Уелтон, Роналдо, Петрис, Дарлан, а капитанът Андриан Краев бе изваден от първия отбор. Въпреки напусналите и червения картон на Кордоба през първото полувреме, Левски остави добри впечатления с представвнето си, вкара втори гол, с който спечели мача, а и създаде още няколко отлични възможности за трети гол. От другата страна, в дефанзивен план се справи с набезите на Пирин, а „орлетата“ не съумяха да създадат много положения пред вратата на Пламен Андреев.